Počátky kávy

Trvalo to několik století než se lidé naučili pít kávu.

 

Náš příběh začíná v roce 900 - 1000 n.l., kdy byla káva přivezená k západním břehům lodí, spolu s mnohými doposud neznámými produkty.

 

Slovo káva pochází ze starověkého arabského Kahwah nebo Kahweh, co doslova znamená sílu anebo vzrušení. Zřejmě každý národ si osvojil slovo káva.V němčině je to kaffee, v latině zase coffea, italsky caffé, ve španělštině café atd. Zmínku o kávě najdeme i v Bibli, kdy David přinese dar nějakých pražených zrn, t.j. zrnka kávy.

 

Káva pochází z Etiopie, kde roste přirozeným způsobem ještě dnes. Postupně byla donesená do sousedního Jemenu a kultivovaná v oblasti blízko Kaffa, odkud se rychle rozšiřovala po celém světe. První množství pražené kávy se přineslo do muslimského světa mezi rokem 1300 - 1400. Předtím se káva konzumovala surová nebo se jednoduše čerstvá cumlala.

 

V roce 1517, po tom co kalif Selim dobyl Egypt, byla káva dovezená do Constantinopolu. Od té doby se káva stala zvykem po celém tureckém impériu. První kavárna byla založená v Mecce a Constantinopolu, ale zanedlouho byly zakázány muslimským náboženstvím jako místa hříchu a zatracení.

 

7.říjen 1571 byl historický den v historii kávy: byl to den, kdy západní námořní síly způsobili těžkou porážku na tureckém impériu v boji Lepanto. Je to čas, kdy vítěz přijal jednu z poraženeckých tradicí a kávu přinesl směrem na západ přes Venetskou republiku. Káva se velmi brzy stala darem daným na zvláštní příležitosti, jako znak přátelství, přičemž zamilovaní si navzájem posílali kávu.

 

Od roku 1683 přibývali kavárny. Tradičně byli pojmenované podle slavných lidech, jako byli spisovatelé a politici, kteří je navštěvovali.

 

Od roku 1720 bylo v Evropě každý rok zkonzumovaných víc jak 300.000ks 60 kg pytlů kávy. V roku 1750 italský dramatik Carlo Goldoni napsal hru s názvem Obchod s kávou, kde moudro říká: Každý člověk se pokouší soupeřit s jinými. Jennou jsme tady měli brendy, ale teď je nejnovější móda káva. Zatím co byla káva objevená v 16.storočí, poprvé se v Evropě objevila v 17.storočí, stále víc populárnější se stávala v 18.storočí a skoro univerzální se stala v 19. století.

 

V roku 1820, německý vědec Friedlieb Ferdinand Runge objevil kofein a uspěl v jeho extrahovaní z kávy. První pražírny kávy byli postavené začátkem 20.storočí, pomohli kavárnám udělat těžkou časově náročnou úlohu. Poprvé vytvořili směsi káv a drželi kvalitu na nejvyšší možné úrovni.

 

V roku 1903 Bezzera vynalezl espreso stroj, ale nebyl schopný se prosadit na trhu a tak prodal patent Desideriovi Pavonimu.

 

V roku 1933 Alfonso Bialetti začal prodávat Moka espreso stroj a espreso se stalo každodenní součástí pro milióny Italů.

 

Rostlina kávovníku byla exportovaná do ostatních častí světa s podobným podnebím jako je ve Střední a Jižní Americe, kde se stala skutečným zdrojem bohatství.

 

zpět

POSKYTNUTÍ KÁVOVARU

Již 11 let dovážíme a a provádíme servis profesionálních kávovarů Expobar v České republice...

více zde

PODPORA PRODEJE

Nabízíme maximální podporu prodeje kávy CORSINI Café, která zahrnuje veškeré vybavení...

více zde

PRODUKTY

Zrnková káva, čaje, horké čokolády, doplňkový sortiment, kávovary, mlýnky na kávu...

více zde

ŠKOLENÍ, SERVIS

Provádíme školení personálu, který naučíme základním dovednostem...

více zde

VIDEA

Francesco Sanapo představuje Caffe Corsini...


více zde

CERTIFIKÁTY

CORSINI Café S.p.A je již od roku 2001 držitelem certifikátu kvality dle UNI EN ISO 9001:2000...

více zde

Corsini caffé - káva nejvyšší kvality